Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada Telsiz Sistemleri hakkında en çok sorulan soruları bulabilirsiniz ?

Telsiz Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Telsiz cihazı ve sistemi seçerken öncelikli olarak haberleşme ihtiyacınızın tam olarak ne olduğunun belirlenmesi, devam eden süreçte telsiz haberleşme sistemi ihtiyaçlarınızın ne kadar artacağı veya artabileceği hususlarının belirlenmesi çok önemlidir. Bu konuda yetkin bir Telsiz Haberleşme Hizmetleri firmasından destek alabilirsiniz.
İhtiyacınızı tam olarak belirledikten sonra telsiz cihazı ve telsiz sistemi seçiminde markanın ulusal bir marka olması, Türkiye’de distribütörünün kurumsal yapıda olması ve servis ağının geniş olması ve mümkünse markanın Türkiye’de yerleşik ofisinin olması telsiz cihazı ve sistemi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardır.

Neden OEC Elektronik Firması İle Çalışmalıyız ?

Öncelikle OEC olarak 23 yıllık sektör tecrübemizin olduğunu ve yenilikçi fikirlere sahip olan, gelişmeye ve yenilenmeye uygun yetkin personellerimizin olduğunu belirtmek isteriz. Firmamızı tercih etmeniz için en önemli unsur firmamızın tamamı ile sizi dinleyerek ihtiyaçlarınızı doğru anlayarak sizin için en uygun telsiz sistemi ve telsiz cihazlarını önereceğini bilmeniz olacaktır.
Firmamız kendini her zaman çalıştığı müşterilerinin Telsiz Haberleşme Sistemleri konusunda çözüm ortağı olarak görmekte, sadece satış esnasında değil satış sonrasında da tüm soru ve sorunlarınızla ilgilenmekte, her zaman müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermektedir.

Telsiz Kullanmak İçin Yasal Mevzuatlar Nedir ?

Telsizler türlerine göre izin alınmadan kullanılabilen Lisanssız Telsizler ve kullanılması için Telsiz Kullanım İzni alınması gereken Lisanslı Telsizlerdir. Lisanssız Telsiz modelleri KET (Kısa Erişimli Telsiz) Yönetmeliği kapsamında sadece belirlenmiş frekanslar çerçevesinde kullanılabilen, frekansları değiştirilemeyen telsiz modelleridir. Lisanslı Telsiz modelleri ise 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve bu kanun kapsamında yayımlanan Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik kapsamında Telsiz Kullanım İzni alınarak veya OKTH (Ortak Kullanımlı Telsiz Hizmetleri) işletmecilerinden frekans kiralayarak kullanılabilen telsizlerdir.

Lisanslı ve Lisanssız Telsiz Modelleri Arasında ki Fark Nedir ?

Lisanslı telsiz modelleri ile lisanssız telsiz modelleri arasında ki farkları maddeler halinde sıralarsak;
1. Lisanssız telsiz modelleri adından da anlaşılacağı üzere kullanılması için herhangi bir yasal mevzuata bağlı olmayan telsiz modelleridir ve içlerinden yer alan sabit frekanslarda kullanılabilir. Lisanslı telsiz modelleri ise kullanılması için telsiz kullanım izni alınması gereken telsiz modelleri olup bu telsizlerde kullanılacak frekanslar BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından Milli Frekans Planlaması çerçevesinde tahsis edilir.
2. Lisanslı telsiz modellerinde firmanıza özel frekans tahsis edildiği için dışarıdan herhangi bir karışma olma ihtimali çok düşük olup frekanslar çevrenizde sadece firmanız kullanımındadır. Lisanssız telsiz modelleri ise üzerinde yüklü hazır frekanslarla kullanılabilen, dolayısı ile çevrede benzer ürün kullanımlarında frekans karışma ihtimali yüksek olan telsiz modelleridir.

POC Telsiz Nedir ?

POC Telsizler halk dilinde Bas Konuş olarak adlandırılan telsiz modelidir. Bu telsizler sim kart desteği ile çalışmakta ve GSM kapsaması olan her yerden haberleşme yapılabilecek telsiz modelleridir. POC telsizler yani diğer adı ile Bas Konuş telsizler web tabanlı platform üzerinden konum takibi yapılarak ekip izlemesi yapılabilir ve ses kayıtları geçmişe dönük olarak takip edilebilir.

Doğal Afetlerde POC (Bas Konuş) Telsizler Kullanılabilir mi ?

Kritik görev serisi olarak geçen POC telsizler, M2M hat ile kullanılmakta ve kullanımında ses hatlarında olduğu gibi geniş banda ihtiyaç duyulmadığı için M2M data hatlarında daha dar bandlarda iletişim sağlanabileceği için deprem, sel gibi doğal afetlerde de kesintisiz olarak kullanılabilmektedir. Ülkemizde yaşanan birçok deprem afetinde GSM ses haberleşme hatlarında sorunlar yaşanmasına rağmen internet tabanlı uygulamalar (whatsapp, bip gibi) üzerinden yapılan haberleşmelerde herhangi bir kesinti olmamıştır. En son yaşanan afetlerden olan ELAZIĞ depreminde AFAD tarafından internet tabanlı uygulamalar üzerinden arama yapılması hususunda yayın yapılmıştır.